Vecná diskusia k inovovaným Štátnym vzdelávacím programom

11.06.2013 Bratislava

Štátny pedagogický ústav zverejnil návrh nového Štátneho vzdelávacieho programu pre materskú školu a inovované štátne vzdelávacie programy pre prvý a druhý stupeň základnej školy. Tieto návrhy budú definitívne schválené až po verejnej diskusii, ktorá potrvá do jesene.
Na návrhu nového Štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy a inovácii štátnych vzdelávacích programov pre prvý a druhý stupeň základných škôl pracovali tímy odborníkov a predmetové komisie Štátneho pedagogického ústavu od roku 2012. Podľa riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu Viliama Kratochvíla „základným cieľom bolo vytvoriť nový Štátny vzdelávací program pre materské školy, zjednotiť a zjednodušiť štruktúru vzdelávacích štandardov pre prvý a druhý stupeň základných škôl.“ Viliam Kratochvíl zároveň zdôrazňuje: „Odborníci, aj na základe podnetov od učiteľskej verejnosti, prehodnotili obsahové vymedzenie učiva a výkon, ktorý majú žiaci dosiahnuť v rámci jednotlivých predmetov.“
Ďalšou podstatnou zmenou je opätovné rozloženie učiva do ročníkov. Rozdelenie učiva pre celý stupeň základnej školy väčšina učiteľskej verejnosti nehodnotila pozitívne. Z tohto dôvodu sme sa opätovne vrátili k ročníkovému vymedzeniu učiva. Pri výkonových štandardoch odborníci stanovili obdobie, za ktoré by mal žiak konkrétny výkon dosiahnuť.
Návrat k ročníkom sa dotýka aj rámcových učebných plánov. Na prvom stupni ZŠ sa zvýšil počet hodín pre materinský jazyk, ktorého ovládanie je základným predpokladom úspešného učenia sa žiaka v každom predmete. Školy si môžu zvoliť prvý cudzí jazyk z výberu šiestich jazykov. Druhý cudzí jazyk sa stáva voliteľným. Relatívne nové zastúpenie má na prvom stupni prvouka, na ktorú nadväzuje prírodoveda a vlastiveda. Pri zvyšovaní počtu hodín pre jednotlivé predmety odborníci museli, okrem požiadaviek učiteľskej verejnosti, rešpektovať aj programové vyhlásenie vlády. Z tohto dôvodu sa zvýšil počet hodín matematiky, informatiky, prírodovedných predmetov a pracovného vyučovania spolu s výtvarnou a hudobnou výchovou.
Minister školstva, vedy, výskumu a školstva slovenskej republiky Dušan Čaplovič oceňuje snahu Štátneho pedagogického ústavu o vytvorenie priestoru na otvorenú diskusiu k inovovaným Štátnym vzdelávacím programom. „Táto diskusia musí byť sprevádzaná vecnými návrhmi a pripomienkami, pretože kvalita tohto dokumentu sa bude priamo dotýkať práce učiteľov a vedomostí žiakov,“ uviedol minister Dušan Čaplovič.
Štátny pedagogický ústav predkladá na verejnú diskusiu návrh Štátneho vzdelávacieho programu pre materskú školu, Štátneho vzdelávacieho programu pre prvý stupeň základnej školy a Štátneho vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy. Návrhy sú sprístupnené na web stránke pedagogického ústavu www.statpedu.sk. Pripomienky a návrhy je možné zasielať do 31. októbra 2013 na adresu svp@statpedu.sk. So školskými asociáciami sa pritom priebežne rokuje o finálnej verzii dokumentu, ktorý by mal platiť najskôr 1. septembra 2014.

Michal Kaliňák
hovorca ministra
 

Vyberte región